• raptorrent.com
  •  
    Начало Новини Съхраненото наследство на Илия Вълков

    Съхраненото наследство на Илия Вълков

    Е-поща Печат

    Националният политехнически музей
    Българското водородно общество
    Общобългарска фондация "ТАНГРА-ТанНакРа"

    Ви канят на представянето на
    Съхраненото наследство на Илия Вълков /Юл Браун/

     

    На откриването ще присъстват и дарителите, с чиято помощ наследството пристигна в България

    19 декември 2012 г., 11.00 часа
    София, ул. “Опълченска” 66, Експозиционната зала на Националния политехнически музей

    Съхраненото наследство на Илия Вълков /Юл Браун/

    На 19 декември 2012 г. в Националния политехнически музей се открива експозиция, свързана с българския изобретател Илия Вълков, известен в света като Юл Браун. В нея може да се види лабораторното оборудване на Юл Браун - първият генератор от серията YLL MK1, с който Юл Браун е демонстрирал заваряването на стомана с огнеупорна тухла; генератор за захранване на ДВГ; самият ДВГ, настроен за работа само на Браунов газ; стенд за непрекъснато следене параметрите на двигателя и др. То е запазено след смъртта му благодарение усилията на различни организации и личности – Министерство на външните работи, Общобългарска фондация "ТАНГРА-ТанНакРа", Сдружение Българско водородно общество (БГ Н2 Общество), Национален политехнически музей. Без инициативата на Фондация "ТАНГРА-ТанНакРа", която организира подписка за събиране на средствата, необходими за транспортирането на оборудването от Австралия до България, а БГ Н2 Общество за своя сметка го профилактира и реставрира, опазването на оборудването и самата експозиция не биха били възможни.

    От 11 часа - непосредствено преди откриването на експозицията, ще се състои пресконференцията, на която ще присъстват: дъщерята на Юл Браун - Деспа Стоянова, Петко Колев – председател на Общобългарска фондация "ТАНГРА-ТанНакРа", проф. Цвети Цветков – изпълнителен директор на Сдружение Българско водородно общество (БГ Н2 Общество), Димо Тошески – сътрудник на Юл Браун в Австралия, д-р Екатерина Цекова – директор на Национален политехнически музей.

    Допълнителна информация

    Кой е Юл Браун?

    Той е роденият на 16 април 1922 г. във Варна Илия Вълков, който от малък има влечение към техниката. Служи в морската рота на о-в Самотраки, а след войната се записва студент по електроинженерство в Софийската политехника.

    През 1948 г. е изпратен в лагер в Белене, после в Трудово възпитателно общежитие в Перник, където работи в мината при ужасни условия. Макар и „народен враг”, често е докарван в института с белезници, защото само той бил в състояние да поправи много важна и скъпа апаратура. Освободен е през 1950 г., но властта е подозрителна към него. Разбира, че оставането му в България е безперспективно, и през 1952 г. бяга в Турция през Резовската река. Арестуван е като шпионин и лежи 5 години в турски затвор. Освободен е с помощта на разузнавателните служби на армията на САЩ, емигрира в Австралия през 1956 г. и приема името ЮЛ БРАУН.

    Въпреки че в Австралия академичните му квалификации не са признати, успява да започне работа в голяма производствена фирма за инструменти и оборудване за качествен контрол. След това решава да работи сам:

    През 1970 г. създава врата с детектори за оръжие, като я патентова в 20 страни.

    През 1971 г. прави откритието „Браунов газ”. Използването на водата като гориво го интересува отдавна и той работи по този въпрос откакто стъпва в Австралия.

    През 1977 и 1978 г. патентова Брауновия газ и генератора за него - в Австралия и в САЩ.

    През 1981 г. основава фирмата „Brown Energy” в Сидни и започва да прави генератори. Първият от тях продава на Китай през 1984 г.

    През 1986 г. създава компания, наречена BEST International, САЩ, Колорадо. Цел: различни комерсиални приложения на брауновия газ с първоначален фокус върху пламъчното заваряване.

    От 1992 г. живее в САЩ почти до смъртта си през 1998 г. Умира в бедност в болница в Ръкууд, близо до Сидни, от остра сърдечна и бъбречна недостатъчност. Погребан е в местното гробище, а цялото имущество, работилницата и инструментите са разпродадени на търг за погасяване на дълговете му.

    През 80-те години на миналия век Юл Браун е изобретателят, за когото в Австралия се говори и пише най-много. Причината за това е неговото изобретение, свързано с получаването на неексплозивна смес от водород и кислород, известна като Браунов газ чрез електролиза на водата. Резултатът: Браунов газ – смес от водород и кислород, която може да бъде икономично генерирана, свивана и съхранявана безопасно. Това е газ, който гори с над 6 000° С - една от най–високите температури на земята. Още по-интересното е, че в зависимост от материала, който обработва, пламъкът сам регулира температурата си.

    "От вода и пак на вода с чиста енергия, която може да пречисти водата, въздуха, храната, въобще света." Така Юл Браун сам формулира своето откритие.

    Според д-р К. Елиът, професор по физика в Университета в Нюкасъл, свойствата на Брауновия газ са толкова различни от сместа от водород и кислород, че “получените разлики са толкова неочаквани, че предизвикват скептицизъм у много технически обучени хора, включително на автора, но тежестта на демонстрациите ни кара да ги приемем.”

    Споровете и дискусиите за Брауновия газ и неговото приложение продължават и сега.

    Данни за Юл Браун и неговото изобретение
    http://www.waterfuelconverters.com/
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NQ0yQKl6M-Q#!
    Origional Yull Brown Video Oxidizing Tungsten
    http://www.yullbrown-bg.com/
    Brown; Yull - Brown's Gas Hydrogen Welding Patent #4014777 - 1977
    Brown; Yull - Arc Assisted Oxy/Hydrogen Welding Patent #4081656 - 1978

    За допълнителна информация
    Национален политехнически музей
    ул. Опълченска 66
    тел.: (+359) 29318018
    мобилен: (+359) 875179693
    факс: (+359) 29314036
    e-mail:  Адресът на е-пощата e защитен от спам ботове. Нужен ви е javascript, за да го видите.
    http://www.polytechnicmuseum.org/

     

     

    Българска академия на науките

    Банер

    Enterprise Europe Network

    Банер

    ПОРТАЛ ЗА ВРЪЗКА С БИЗНЕСА

    Банер

    Европейска нощ на учените

    Банер

    ПРОИНО

    Банер